Forum Na dwóch jezykach Strona Główna Na dwóch jezykach
- 2005/2009 -
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
RASTAFARIANIZM - materiały

 
Odpowiedz do tematu    Forum Na dwóch jezykach Strona Główna » # Prace domowe Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
RASTAFARIANIZM - materiały

Czy chaiał(a)byś aby twój sąsiad był rastafarianinem?
tak
50%
 50%  [ 3 ]
nie
16%
 16%  [ 1 ]
nie mam zdania
33%
 33%  [ 2 ]
Wszystkich Głosów : 6

Autor Wiadomość
zmyslowy kacper




Dołączył: 28 Paź 2006
Posty: 15
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: stąd

Post RASTAFARIANIZM - materiały
Rastafarianizm – ruch zapoczątkowany został w latach trzydziestych dwudziestego wieku na Jamajce w środowiskach walczących o równouprawnienie rasowe. Ruch ten łączy cechy wierzeń animalistycznych( wiara w duszę i duchy: przypisywanie duszy ludziom, przyrodzie i rzeczom), chrześcijaństwa ( oparcia się na Piśmie Świętym – ciekawostka: Rastafianie tłumaczą palenie marihuany właśnie w oparciu o słowa Biblii), hinduizmu ( dredy, reinkarnacja) oraz pokojowe nauki cesarza Etiopii Haile Syllasje, który głosił, że pokój na ziemi zapanuje wówczas, gdy ludzie przestaną być dzieleni na ludzi pierwszej i drugiej kategorii, a kolor ludzkiej skóry będzie miał takie samo znaczenie, jak kolor oczu.

Rastafarianie wierzą, że Bóg jest duchem, który objawił się w cesarzu Etiopii Ras Tafart Makkonenie znanym jako Haile Selassie i czczą go jako Zwycięskiego Lwa Plemienia Judy, Wybrańca Bożego i Króla Królów Etiopii. Inni wierzą, że cesarz Hajle Syllasje, władca Etiopii w latach 1930-1974 był biblijnym mesjaszem i rozpoczął ostateczny proces zaprowadzenia Królestwa Bożego na Ziemi. Rastafarianie wierzą, że dzięki cesarzowi na Ziemi zapanuje pokój, a cesarz Ras Tafari ziemski przejaw Boga zaprowadzi ich do Ziemi Obiecanej – -Etiopii. Rastafarianie twierdzą, że gdy wydostaną się z niewoli białego człowieka, wrócą do kolebki ludzkości, Ziemi Obiecanej, Syjonu – Etiopii. Stąd flaga Etiopii jest symbolem Rastafarian. Łatwo zauważyć, że taka filozofia odwołuje się do historii narodu żydowskiego. Warto wspomnieć, że jednym z symboli Rastafarian jest gwiazda Dawida.

Rastafarianie uważają się za prawdziwych potomków biblijnego króla Dawida. Według ich wierzeń w X wieku p.n.e. cesarstwo Etiopii zostało utworzone przez Menelika I, syna biblijnego króla Salomona i królowej Saby, przetrwało aż do upadku cesarza Hajle Syllasje. Poglądowy obraz Rastafarian, tworzy wrażaenie że są to ludzie którzy non stop chodzą spaleni i niczym się nie martwią (najpopularniejsza piosenka reggae „Don’t Worry be Happy” – notabene autorem jest Bobby McFerrin,a nie Bob Marley). Tymczasem rastamani uważają że czarni są lepsi od pozostałych ras ludzkich, a niektóre odłamy rastafarian starały udowodnić się to siłą. Mniej znane piosenki jak „Get up, stand up” czy „Iron Lion Zion” mają budujące tekst, o tym że trzeba walczyć o swoje prawa niczym lew prosto z Afryki – w domyśle walczyć przeciwko białemu.
Inicjatorem Rastafarian na Jamajce był Marcus Garvey urodzony na Jamajce czarnoskóry kaznodzieja, publicysta, nauczyciel i organizator ruchu walki o równouprawnienie rasowe.

Ruch rastafarian został rozpropagowany na całym świecie przez emigrantów z Jamajki i stał się popularny w wielu środowiskach czarnoskórych robotników w USA i Europie, jednak aż do lat siedemdziesiątych XX wieku nie był zbyt dobrze znany w innych środowiskach społecznych. W latach siedemdziesiątych hippisi zaczęli czerpać z niego wartości i filozofię.. Wiązało się to ze wzrostem popularności kultury i muzyki reggae. Rastafari jest przesłaniem, a reggae jego środkiem wyrazu. Reggae- to nie tylko muzyka, ale i styl życia. Reggae- to naturalne uczucia płynące prosto z serca i wielka wiara wynosząca ducha ponad marność tego świata.

Reggae podobnie jak jazz i blues, to dla wielu słuchających, taki rodzaj muzyki, której najlepiej i najpełniej może być realizowany tylko przez czarnych artystów. Mimo to, Bob Marley pod koniec swojego życia mówił, że reggae, którą on tworzy nie jest muzyką tylko czarnych. „Mój ojciec był biały i tak jak płynie we mnie krew Białych i Czarnych, tak moja muzyka płynie do wszystkich, bo wypływa z mojego serca. Reggae jest rzeką miłości jest dla tych, którzy wiedzą czym naprawdę jest miłość.”

Ich credo to: Nie ma ludzi złych, są tylko ludzie słabi, w których w nieustannej walce doczesnego życia, złe przeważa nad dobrem. Mówią też: Spójrzcie na lwa, króla naszej dżungli, gdy jest głodny i wyrusza na polowanie, to zabija tylko jedną antylopę by się nasycić, wy zawsze chcecie więcej - na zapas. Twierdzą, że człowiek jest integralną częścią boskiej natury i nie powinien czuć się jej absolutnym panem. Winien współżyć ze zwierzętami i roślinami, a czerpać z owoców boskich tylko tyle, by zaspokoić. Cywilizację kapitalistyczną zdominowaną przez białego nazywają Babilonią. Alternatywą dla niej ma być Syjon.

Rastafarianie mają swoje symbole:

Lew Judy – lew, który symbolizuje nieustraszoność Ras Tafariego oraz czasami samego Boga.

Barwy - kolor:czerwony, zielony i żółty, jako barwy flagi Etiopii mają szczególne znaczenie i są obecne w ich strojach. Czerwony oznacza ofiarę krwi, która została przelana w walce z najeźdźcami, zielony oznacza Afrykę, spokojny kraj, a żółty to zagarnięte złoto.

Ubiór - odzwierciedla styl życia, jaki prowadzą i prace, której się podejmują. Najpopularniejszymi kolorami są czerwony, żółty i zielony. Wszystkie one są symbolami, stanowią tez barwy Etiopii. Można rozpoznać ich również po kolorowych czapkach.

Dredy – noszenie grubo splecionych włosów, jest prawdo podobnie zapożyczone od hinduizmu, zwłaszcza, że w etiopskiej wersji rastafarianizmu dredy były początkowo nieobecne. Dredy są symbolem Lwa Judy, wyrazem protestu przeciw siłom „Babilonu” oraz znakiem powrotu do natury (Babilonem określa się każdą strukturę władzy i pieniądza, wyzyskującą ludzi).

Marihuana – bardzo charakterystyczny elementem tej religii jest rytualne palenie marihuany (świętego zioła), którą na Jamajkę sprowadzili prawdopodobnie hinduscy niewolnicy. Jej palenie jest rodzajem aktu religijnego. Postrzegają ją jako substancję otwierającą umysł. W swoim rozumowaniu przytaczają kontrastowe porównanie ziół do alkoholu, który według nich ogłupia ludzi i nie jest częścią afrykańskiej kultury. Pomimo takiej oceny działania marihuany, jej zażywanie nie jest religijnym nakazem, wielu Rastafarian jej nie używa. Rastafarianie nie są zaskoczeni faktem, że jest ona nielegalna.

Rastafarianie mają swoje święta.

- 6 stycznia - Ceremonialne Urodziny Cesarza, Hajle Syllasje
- 21 kwietnia - Święto Przybycia Cesarza, Hajle Syllasje do Jamajki
- 23 lipca - Osobiste Urodziny Cesarza, Hajle Syllasje
- 1 sierpnia - Obchody Wyzwolenia Cesarza z Niewolnictwa
- 17 sierpnia - Urodziny Marcusa Garveya
- 2 listopada - Dzień Koronacji Cesarza



Hejle Syllasje

Flaga Etiopii

Szuszone liście konopii indyjskiej

Bob Marley

Zachęcam do obejrzenia:
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 2 razy
Pon 7:59, 26 Lis 2007 Zobacz profil autora
Wujek Dobra Rada
ciągnięty za jezyk



Dołączył: 18 Paź 2006
Posty: 54
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: ten swąd...?

Post
Z Boba Lion Zion też lubię chyba najbardziej, ale tu mam jeszcze 2 fajne clipy Cool

[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Pon 17:49, 26 Lis 2007 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum Na dwóch jezykach Strona Główna » # Prace domowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin